od dawe » pon 31. kvě 2010 16:45:33
[size=150][b][color=#FFFF00]Přetočené tachometry[/color][/b][/size]
Tomuto fenoménu českých luhů a hájů se asi nevyhnete, podle technika Ivana Heru z STK v Mariánských Lázních má až 90% ojetých vozidel stočený tachometr.
Je proto vhodné se tímto údajem příliš nezabývat a zaměřit se více na technickou stránku vozu. V skutečnosti totiž neservisované auto s nezodpovědným vodičem a naježděnými 70 000 km může být v omnoho horším technickém stavu, něž auto s odježděným dvojnásobným počtem kilometrů, dobrým vodičem a kvalitní servisní starostlivostí.
Trvejte na uvedení najezděných kilometrů do kupní smlouvy. Pozor, v kupní smlouvě musí být "najeto". Trvejte na této formulaci, formulace "stav na tachometru" totiž v případě možného sporu nahrává v prospěch prodejce.
[size=150][b][color=#FFFF00]Omlazení automobilu[/color][/b][/size]
Podle sdružení SOVA je každý čtvrtý ojetý vůz v ČR úředně omlazen. To se děje jak u vozidel z wpásech, sedadlech, plastových dílech, nádobkách kapalin atd. Detailněji kontrolu roku výroby popisuje sdružení SOVA ve své příručce Koupě ojetiny není riziková, pokud znáte tato pravidla.
Možností jak ověřit stáří vozu je i aplikace ROKVY od společnosti Cebia, spol. s r.o., která za 100 Kč podle VIN ověří rok výroby vozidla. Za 100 korun tak můžete ušetřit i tisíce, protože prodejní cena se odvíjí od stáří vozu.
Po nabytí platnosti zákona č. 56/2001 Sb. se v ČR přestal evidovat skutečný rok výroby vozidla a značí se datum první registrace. Ojeté vozy z dovozu tak jsou často omlazovány, nejsou výjimkou ani případy omlazení o více než 5 let.
[size=150][b][color=#FFFF00]Bourané ojeté vozy[/color][/b][/size]
Častým podvodem na zákazníka je zatajení bouračky, někdy i totálky. Vozidlo se prodává jako nebourané, do smlouvy se vloží kouzelná formulka „zákazník byl obeznámen s technickým stavem vozidla“ a většinou proti prodejci nic nezmůžete. Trvejte na přesném uvedení stavu vozidla do smlouvy.
Bouračku je možné odhalit pomocí nesprávného odstínu laku, neslícovaných dílů, zbytků laku na těsněních. Sehnat se dá i přístroj měřící tloušťku laku, pomocí kterého odhalíte nepůvodní úpravy, naznačující přelakování a tím i havárii. Kolují i příběhy o autě, které vzniklo svařením dvou půlek ojetých vozů po totálce.
[size=150][b][color=#FFFF00]Ověření vlastnictví ojetého vozu[/color][/b][/size]
I když vůz koupíte v dobré víře, můžete o něj přijít a nemusíte k tomu spáchat žádný trestní čin. Nepříjemné je, že některé z níže uvedených problému není možné předvídat, ověřit je a tak se jim vyhnout.
O ojeté vozy můžete v ČR přijít několika způsoby:
Vozidlo je kradené
Nejlepším způsobem, jak se vyhnout nákupu kradeného vozidla, je požadovat certifikát pravosti (viď. článek „Ověření originality). Firmy zabývající se touto činností při zjištění pochybení garantují vyplacení jisté částky z hodnoty vozu. V případě, že máte kradené vozidlo a při překročení hranic, nebo u silniční kontroly se na to přijde, je vozidlo zabaveno bez náhrady.
Známé jsou zejména případy ze slovinských hranic. Při cestě z, nebo do Chorvatska tam přišli o auta desítky Čechů.
Kromě certifikátů si můžete ověřit, že vozidlo nebylo ukradeno v ČR pomocí databáze odcizených vozidel MVČR. Jsou tam však jen vozidla odcizené za posledné tři roky.
[color=#FFFF00][size=150][b]Ojeté vozidlo je na leasing[/b][/size][/color]
Koupíte si auto za hotové, chcete ho odhlásit a zjistíte, že vlastníkem je leasingová společnost. V podstatě jste koupil auto od někoho, kdo není majitelem. Můžete obvolat největší leasingové společnosti a zeptat se, nemusí vám však poskytnout odpověď. Ověřte si i technický průkaz, je tam uveděn majitel vozidla. Techničák však může být falešný a v minulosti se jistou dobu zapisoval do TP jenom držitel vozidla a ne majitel. To je zdrojem mnohých problémů.
[color=#FFFF00][size=150][b]Ojetým vozidlem je ručeno[/b][/size][/color]
Zástava vozidla je skoro nezjistitelná. Kdyže někdo ručí např. za půjčku autem a vy ho od něj koupíte, při případné exekuci o auto přijdete – samozřejmě bez náhrady.
[color=#FFFF00][size=150][b]Exekuce auta[/b][/size][/color]
Dodnes neexistuje seznam úpadců, kteří mají majetek v exekuci. Není tak možno zjistit, zda je auto zatíženo exekucí. I když je vůz koupen v dobré víře, exekutor ho zabaví – opět bez náhrady.
[color=#FFFF00][size=150][b]Policie a soudy – kdy zabavují ojeté vozy?[/b][/size][/color]
Opět se jedná o záležitost, kterou je těžké předvídat. V případě, že je o auto veden soudný spor, může se auto dostat do soudní úschovy, kde se čeká, komu jej přidělí soud.
Obdobně policie může zabavit auto u podezření, že s ním byl spáchán trestní čin, že je vozidlo, nebo jeho části odcizené a v několika dalších případech.
[color=#FFFF00][size=150][b]Ojeté vozy ve společném majetku[/b][/size][/color]
Prodej vozidla, pokud patři do společného majetku, může být napaden, pokud manžel/manželka nedá k prodeji svolení. Trvejte na podpise kupní smlouvy oběma manžely.
[size=85](zdroj:ojeta-auta.info)[/size]
! ! ! POROVNÁNÍ PŮJČEK Z VÍCE ZDROJŮ ! ! !
|
| |
|