od jerryeng » pon 08. úno 2010 14:01:53
Krejčíř může odsát státu miliony
- Státní firma Čepro se musí bránit žalobě o 348 milionů
- Policisté jsou přesvědčeni, že jde o podvod vymyšlený Krejčířem
Státu opět hrozí, že kvůli Radovanu Krejčířovi přijde o stovky milionů. A v hlavní roli je znovu strategická státní firma Čepro. Právě kvůli ní už Krejčíře stíhá policie.
Jedna ze společností, která převzala Krejčířovy obchody, teď totiž Čepro žaluje o 350 milionů. Její zástupci prý drží v rukou důkazy, díky nimž má velkou šanci vyhrát.
Co je známé: Krejčíř se podle detektivů pokusil Čepro, firmu spravující zásoby pohonných hmot, už před lety okrást o tři miliardy. Pomoci mu v tom měly spřízněné společnosti, jež Čepro zažalovaly o uskladněnou naftu. A protože se v podniku záhadně ztrácela předvolání k soudu, Čepro spory hladce, bez odporu prohrálo a jen těsně uniklo exekuci.
Ústavní soud loni všechny rozsudky zrušil a na případu stále pracují vyšetřovatelé. Jenže miliardové pohledávky za Čeprem žijí dál. Jedna z nich se dostala už v roce 2002 k jihlavské firmě M Port. Kvůli dluhům sice před dvěma lety skončila v konkurzu, její správkyně si ale prostudovala všechny listiny - a podala na Čepro žalobu. "Chceme buď pohonné hmoty, nebo peníze," říká správkyně Iveta Benešová.
Cesty vedou do knížectví
Důležité je popsat, jak se vlastně podle kriminalistů Krejčířem vymyšlený podvod odehrál.
Společnost Bena si u Čepra pronajala sklad na své pohonné hmoty a později zásoby údajně prodala firmě Tukový průmysl.
Jenže nafta najednou nebyla k dohledání. Tukový průmysl pak vlastnická práva prodal jisté kyperské firmě, ta je za tři týdny převedla právě na M Port - v Česku registrovanou firmu, ovšem zčásti ovládanou značně neprůhledným lichtenštejnským kapitálem.
Když pak začal soud v roce 2004 projednávat žalobu o zaplacení škody, klíčovou postavou se stala pracovnice Čepra Ivana Skopcová. Tajila totiž, že do firmy přicházely soudní obsílky. A podnik tak byl odsouzený k zaplacení tří miliard.
Správkyně konkurzní podstaty M Portu teď tvrdí, že našla ve firmě dokumenty o tom, že Čepro skutečně zásoby pohonných hmot přijalo k uskladnění. "Jsou o tom jednoznačné doklady," ujišťuje Benešová. První jednání soud svolal na květen. "Bylo nutné žalobu upřesnit," vysvětluje soudkyně Jaroslava Berná.
Čepro a jeho právníci se samozřejmě od začátku brání, že šlo jen o nahraný obchod. Při němž někdo - patrně Krejčíř - jen využil zmatku, který v té době měl podnik v evidenci zásob.
M Port si dělá nárok přesně na 348 milionů, v budoucnu by ale Čepro mohlo čelit žalobě o ještě víc peněz. Tukový průmysl totiž pohledávku za údajně ztracenou naftu přepouštěl kromě M Portu i dalším, až se nakonec přes arabské země ocitla v Lichtenštejnském knížectví, a není proto snadné dohledat, kdo ji dnes skutečně vlastní. V tomhle případě jde přitom ještě o víc peněz - o 2,6 miliardy.
Policie pátrá. Už roky
Vyšetřovatelé museli loni odložit podezření z jiného Krejčířova útoku na Čepro. Jednalo se o nasmlouvané obchody, kvůli nimž by podnik platil obrovské pokuty. Podle žalobce ale chyběly důkazy.
V případě miliardových pohledávek za pohonné hmoty pátrání běží dál. "Stále se vyšetřuje. Nějaký vývoj se dá čekat do konce roku," odhaduje Irena Válová z vrchního státního zastupitelství.
Krejčíř a Čepro
- Detektivové Krejčíře podezírají, že stál za miliardovým podvodem na státní podnik Čepro. Firmy, údajně spřízněné s Krejčířem, zažalovaly Čepro o uskladněnou naftu.
- Předvolání k soudu se ale v podniku ztrácela a Čepro spor bez obrany prohrálo. Třímiliardovou exekuci zastavila na poslední chvíli až policie.
- Ústavní soud loni rozsudky zrušil. Mezitím ale pohledávky měnily majitele. Jedna přes Kypr a arabské země skončila u české firmy M Port, další v Lichtenštejnsku.
- Není jasné, kdo za převody stál. Jednou z variant je, že je řídil sám Krejčíř.
! ! ! POROVNÁNÍ PŮJČEK Z VÍCE ZDROJŮ ! ! !
|
| |
|