od Maka » úte 26. črc 2011 19:45:16
Před časem zde proběhla diskuse co s nevyžádanou poštou od společnosti Courlux. A protože je tato společnost opět nebo stále aktivní uvedu zde několik rad. Pro nezasvěcené asi toto: společnost Courlux telefonicky kontaktuje a nebo zasílá zejména drobnější zboží, ke kterému přikládá složenku nebo fakturu pro zaplacení, ačkoliv jste si nic neobjednali (pokud jste si tím jisti). Protože se mi zcela nezdál způsob odpovědí jednoho z diskutujících na zde položené dotazy takto "postižených zákazníků", dovolil jsem si reagovat a snad i někomu poradit. Vše níže uvedené má oporu v občanském zákoníku.
Pokud neudělíte někomu písemný, elektronický (např. emailem či přes internetový formulář) nebo telefonický souhlas s tím, aby Vám zboží zaslal a přesto Vám nějaké zboží bude doručeno, jedná se dle občanského zákoníku o nevyžádané plnění. Co se často o nevyžádaném plnění neví, je to, že je nemusíte ani vracet, ani s jeho zasílatelem komunikovat, tím méně mu cokoliv platit. Častou fintou obchodníků je zaslat zásilku tak malou, že se vám (i s fakturou či upomínkou) pohodlně vejde do schránky. Takto jsou zasílány především holicí strojky a břity či potravinové doplňky. Jde-li o nevyžádanou zásilku, nemusíte se jí dále zabývat a jak s ní naložíte je Vaše věc, například ji můžete vyhodit do popelnice.
Pozor! Od skutečně nevyžádaného plnění je třeba odlišit situaci, kdy zásilce předchází např. telefonicky uzavřená smlouva prodejce se spotřebitelem. V takovém případě prodejci v dobré víře sdělíte svoji adresu a další údaje a také souhlas se zaslání vzorku nebo zboží. Toto již není nevyžádané plnění, ale plnění vyžádané a v takovém případě již není vhodné zásilku nepřevzít nebo převzít a nezaplatit. Přesto máte i nadále další práva dle občanského zákoníku a pokud si objednávku skutečně rozmyslíte, je nezbytné od smlouvy odstoupit, a to prokazatelným způsobem, nejlépe doporučeným dopisem i využít zákoného práva na vrácení zboží ve lhůtě 14 dní, ale nést samozřejmě náklady za poštovné.
Záležitost ve většině případů skončí jako „nevyžádaný dárek“, raritou ale bohužel nejsou případy, kdy prodejce „zákazníka“ bombarduje dalšími a dalšími zásilkami a důležitě působícími upomínkami s narůstající dlužnou částkou. Dalším nepříjemným krokem bývá situace, kdy zasílatel veškeré pohledávky postoupí profesionální vymahačské společnosti. Pamatujte na to, že tyto subjekty přes často honosně působící názvy nejsou státními orgány, a tudíž vůči Vám nemají víc práv než jakákoli jiná soukromá osoba. Nemusíte je tedy pouštět domů, nemají právo informovat o Vaší údajné insolvenci Vašeho nadřízeného či Vám jinými nežádoucími způsoby zasahovat do života. Ani žaloby zasílatele či nového věřitele se reálně obávat nemusíte. Tyto subjekty totiž profitují především z toho, že určité procento adresátů dříve či později podlehne jejich nátlaku a raději zaplatí.
Pokud Vám bude i přes to jednání firmy nepříjemné a budete si jisti, že jste prokazatelně žádnou objednávku neučinili a nebo jste od smlouvy řádně odstoupili a zboží vrátili a přesto Vám je zasíláno další a další zboží nebo upomínky k zaplacení, nezbude Vám než se obrátit na příslušný dozorový orgán s podáním podnětu pro porušení zákona o ochraně spotřebitele (ČOI nebo Státní zemědělská a potravinářská inspekce).
Takže hlavně klid, zbytečně nepanikařit a zbytečně neplatit.
Zdroj: vlastní zkušenosti, Občanský zákoník, Dtest
Za tento příspěvek od uživatele
Maka dostal děkování - 3
Finurka (stř 27. črc 2011 20:08:46),
Haňule (stř 03. srp 2011 6:33:53),
Josef1952 (úte 26. črc 2011 20:21:08)
! ! ! POROVNÁNÍ PŮJČEK Z VÍCE ZDROJŮ ! ! !
|
| |
|