od Finurka » sob 30. dub 2011 11:05:22
Pokud nedojde k dohodě o vypořádání SJM (společné jmění manželů), rozhodne soud na žádost některého z nich. To ale musí proběhnout do tří let po rozvodu manželství. Soud pak rozhoduje rovným dílem a to i aktiva(nemovitý a movitý majetek, úspory) a pasiva(dluhy, včetně hypotéky).
Co patří do SJM :
Do společného jmění manželů patří aktiva
- majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství, [s výjimkou] majetku získaného dědictvím nebo darem, majetku nabytého jedním z manželů za majetek náležející do výlučného vlastnictví tohoto manžela, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednoho z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství a nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka.
V uvedeném odstavci je účelné si všimnout zejména výjimek, tedy majetku, který do SJM nepatří.
Zároveň do SJM patří i pasiva, tedy
- závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství, s výjimkou závazků týkajících se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich, a závazků, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého
I zde je dobré mít na zřeteli výjimky.
Souhrnně lze uvést, že do SJM nepatří věci:
- které nemůže fyzická osoba nabýt,
- které byly ve vlastnictví jen jednoho manžela ještě před vznikem SJM,
- získané dědictvím (dědictví jak ze zákona, tak ze závěti)
- získané darem
- sloužící svou povahou osobní potřebě jen jednoho z manželů,
- vydané jednomu z manželů v rámci předpisů o restituci, jestliže mu byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka.
Do společného jmění manželů patří vyplacená mzda i jakákoliv odměna za práci včetně náhrad mzdy za dovolenou atp. Po právní stránce manžel [není oprávněn] ponechat si část mzdy bez souhlasu druhého manžela a jen její část dát na společné hospodaření, i když praxe bývá zpravidla zcela odlišná.
Dále sem patří i nemocenské dávky při pracovní neschopnosti, důchod, ale i výhra ze sázek a loterií, pokud k výhře došlo za trvání SJM.
Takže ve Vašem případě by mělo rozhodnutí být následující:
Vašemu bývalému manželovi připadne dům, z něhož polovina ceny náleží Vám. Máte však společné dluhy, takže hodnota, která by Vám měla být vyplacena bude ponížena od poloviny součtu dluhů ve výši zůstatku ode dne rozvodu manželství. Váš návrh na vyplacení 200 tisíc je přiměřený( možná i trošku nižší než vypočte soud) a podílet se na splácení půjček se v žádném případě nebudete.
Požadavek bývalého manžela na zaplacení 30 000 Kč není oprávněný. Z Vašeho příspěvku je i zřejmé, že finanční situace Vaše a bývalého manžela je dosti rozdílná. To určitě bude soud brát v potaz. Placení výživného na nezletilého syna tím není dotčeno a se SJM nesouvisí. Předpokládám, že výživné ze strany bývalého manžela je řádně placeno. Stanovení hodnoty domu je na základě čeho ? Máte posudek odhadce nebo se jedná o tržní cenu ?
Za tento příspěvek od uživatele
Finurka poděkoval
LucieP (pon 02. kvě 2011 13:22:12)