Nejdříve otázka : hovořily jste s maminkou, proč nežádá důsledně otce, aby platil a jaký důvod ji vede k tomu, že nežádá i případně právní cestou o nápravu ?
To, že je Vaše maminka hodná a laskavá, je v tomto případě v neprospěch Vás. Vy jste ji byla svěřena do péče a i když spolu rodiče nežijí, je povinnost obou materiálně přispívat na dítě dle svých možností, aby byla splněna podmínka práva dítěte podílet se na životní úrovni svých rodičů. Dále je třeba si uvědomit, že výživné náleží Vám, nikoliv matce, i když po dobu nezletilosti, t.j. do 18 let je zasíláno výživné pro díte k rukám rodiče, kterému je dítě svěřeno do péče nebo opatrovníkovi. Výživné je tedy stanoveno pro zajištění Vašich potřeb a tím, že matka není v tomto důsledná tak vlastně zapřičiňuje Vaši menší životní úroveň a omezuje Vaše práva a souhlasí s tím, že Váš otec porušuje zákon o rodině, kdy v tomto případě se jedná o trestný čin zanedbání povinné výživy dle § 196 Trestního zákoníku. Trestným činem se neplacení výživného stává již po 4 měsících neplacení. Asi Vám to bude znít velmi tvrdě, ale otec se dopouští dlouhodobě trestného činu a Vaše maminka toto kryje, protože se nedomáhá Vašeho práva. Zde je na místě jediné řešení, aby Vaše matka podala žalobu na zanedbání povinné výživy, právo na výživné pro nezletilé se nepromlčuje. Pokud je žaloba podána a povinný, t.j. Váš otec nezaplatí dlužné výživné do vynesení rozsudku ( t.j. je uplatněn § 197 Trestního zákoníku - projevená lítost), bude každopádně odsouzen, a to minimálně podmínečně. Výživné lze nárokovat i zpětně. Pokud by maminka žalobu nechtěla, je zde ještě možnost smírčí, a to dohodou sepsanou advokátem o vyrovnání dlužné částky na výživném za dobu 3 let. Rovněž je zde i jiný problém. Výživné bylo stanoveno, když Vám byly 4 roky, od té doby vzrostly nároky vzhledem k Vašemu věku a matka měla i požádat o úpravu výživného.
Tolik litera zákona. A teď, jak maminku přesvědčit, aby provedla nápravu. Vaši maminku neznám, a proto nedovedu odhadnout a poradit jak taktně a nenásilně ji toto sdělit. Stálo by za úvahu, protože jste ve věku, kdy dítě si takovéto právo umí uvědomit a zjistit skutečnosti s tím související, si s maminkou o tom pohovořit a diplomaticky ji sdělit, co jsem zde napsala a jemně ji naznačit, že kryje až napomáhá trestnému činu a tím se dostává i ona sama do rozporu se zákonem. Toto sdělení třeba tak trošku sníží její nemístně ohleduplné jednání vůči Vašemu otci. Pokud si myslíte, že takovýto rozhovor není možný, nebo k němu nemáte dostatek odvahy, pak je tu ještě jiné řešení, které vychází z Úmluvy o právech dítěte (Sdělení Ministerstva zahraničních věcí vydané ve sbírkách zákonů pod č.104/1991). V souvislosti z Vaším problémem lze použít dva ze čtyř principů úmluvy a to
1. Právo na přežití - zaručující zachování života a uspokojení základních potřeb dítěte.
4. Právo na účast - dává dítěti možnost vyjádřit svůj názor ve všech záležitostech, které se ho týkají.
Porušování práv dítěte lze řešit prostřednictvím :
- Bílý kruh bezpečí - tel.: 257 317 100
- Český helsinský výbor - tel.: 220515 188
- Člověk v tísni - tel.: 261 134 401
To je ale spíše krajní možnost, protože i když máte právo se k neplacení výživného vyjádřit, přece jen oznámením této skutečnosti upozorníte na nedůslednost Vaší maminky, což pro ni nebude nic příjemného. Proto Vám navrhuji taktnější řešení a to osobně s Vámi prostřednictvím e-mailu, popřípadně i telefonicky.Takže máte-li zájem situaci diplomaticky vyřešit tak mne kontaktujte na e-mail :
- Kód: Vybrat vše
Obsah v tagu code je pro neregistrované uživatele skrytý.
a určitě vymyslíme přijatelné řešení pro všechny strany. Je to jen na Vás, ráda Vám pomohu.
Za tento příspěvek od uživatele
Finurka poděkoval
MillyXD (pon 21. bře 2011 10:44:30)