od admin » pát 11. bře 2011 22:27:56
Dle mého ano, protože znám obdobný případ ze zkušenosti známého. Některé další info:
Exekuce nemovitosti a majetku
V dnešní době se stále častěji setkáváme s pojmy jako exekuce nemovitosti, exekuce majetku, exekutor, dražba apod. V tomto článku se zaměříme na situace, kdy vlastníkovi nemovitosti hrozí, že jeho nemovitost bude prodána v soudem nařízené exekuce nemovitosti.
Exekuce nemovitosti nemusí vždy znamenat ztrátu majetku!
Mnozí se domnívají, že ve chvíli, kdy se o naši nemovitost zajímá exekutor, je už na všechno pozdě, že o svůj majetek nevyhnutně přijdeme, a že exekuce nemovitosti v podstatě již nejde nijak odvrátit. Toto však vždy při exekuci nemovitosti neplatí. Mnohdy lze učinit řadu kroků, které mohou minimalizovat naše ztráty nebo dokonce může být celá exekuce majetku zdárně ukončena. Je však nutné znát základní pojmy a postupy exekuce nemovitosti.
Co vlastně znamená exekuce majetku?
Exekuce nemovitosti je nástroj, kterým se zajistí vykonání soudního rozhodnutí. Velmi často se jedná o platební rozkaz, kdy dlužník (vlastník nemovitosti) nezaplatil věřiteli dluh, a exekuce nemovitosti je tak poslední (nebo jedinou účinnou) možností věřitele, jak dluh vymoci.
Kdo je exekutor?
Příslušný soud pověří soudního exekutora výkonem rozhodnutí (platebního rozkazu) exekuce majetku. Exekutor je pak nezávislá osoba v řízení exekuce nemovitosti, která má statut veřejného činitele a při svém počínání je vázána pouze platnými právními předpisy a příslušným rozhodnutím soudu ohledně exekuce nemovitosti. Exekutorovou povinností při exekuci nemovitosti je učinit kroky směřující k výkonu soudního rozhodnutí ohledně exekuce majektu, přičemž často se jedná právě o vymožení pohledávky.
Exekutor má široké pole možností, jak v řízení exekuce majetku postupovat
Exekutor má při exekuce nemovitosti právo zjišťovat majetkové poměry dlužníka například u bank či finančních úřadů. Dále je oprávněn v případě exekuce majetku vstoupit do bytu, domu či kanceláře dlužníka za účelem soupisu majetku, a to dokonce i v nepřítomnosti dlužníka (asistence policie a zámečnické firmy). Exekutor sám zvolí postup ohledně exekuce nemovitosti, jak pohledávku vymoci, který potom sepíše v tzv. exekučním příkazu.
Jak lze pomocí exekuce majetku splatit závazky?
U menších dlužných částek může při exekuci majetku stačit zabavení a následný prodej movitých věcí (domácí kino, sekačka na trávu, automobil).
Jinou možností v případě exekuce majetku je přímé zabavení finančních prostředků z bankovního účtu nebo nařízení srážek ze mzdy.
Nezřídka je pro exekutora snadnou či jedinou možností zabavit a následně prodat nemovitost dlužníka spadající do exekuce majetku.
Jak se můžeme s případem exekuce nemovitosti setkat?
Do první skupiny exekuce majetku spadají menší dlužné částky, vzniklé například nezaplacením nějaké pokuty, penále u finančního úřadu, správy sociálního zabezpečení nebo zdravotní pojišťovny, dále neplacení nájemného či výživného. V tomto případě dlužník nedává v případě exekuce majetku souhlas s omezením vlastnického práva k jeho nemovitosti, ba mnohdy o něm dokonce ani neví.
Za tento příspěvek od uživatele
admin dostal děkování - 2
camrak (sob 12. bře 2011 8:48:56),
mirka (sob 26. bře 2011 7:46:12)