od karel4 » pát 24. čer 2011 9:52:58
[quote="Finurka"]Nechci zde s Vámi polemizovat. Je však nutné rozlišovat zda se jedná o spotřebitelský úvěr ve smyslu zákona o spotřebitelském úvěru. to poskytují bankovní a nebankovní podnikatelské subjekty. Pokud je půjčka uzavřena dle § 657 Občanského zákoníku a je uzavřena mezi občany, RPSN se nepočítá a ani nestanovuje, není z čeho. § 658 jasně hovoří pouze o tom, že lze sjednat úrok. Pokud ale uzavírá smlouvu o půjčce podnikatelský subjekt nebo bankovní subjekt s občanem, pak je již nesprávné odkaz na Občanský zákoník při nově uzavíraných půjčkách. Dle zákona se jedná o spotřebitelský úvěr a tam musí být vykazována RPSN a úroková sazba zvlášť. Jen pro ilustraci :
Dle občanského zákoníku se splátka, zpravidla měsíční skládá ze dvou položek a to :
- poměrná částka z celkové půjčené částky
- úrokové navýšení
U spotřebitelských úvěrů jsou pak složky tři :
- poměrná částka z celkové půjčené částky
- úrokové navýšení
- částka vypočtená z RPSN
Pokud je poskytnuta půjčka podnikatelským subjektem ve výši od 5000 do 188O 000 Kč jedná se dle právních předpisů o spotřebitelský úvěr, pokud se nejedná o především půjčku formy hypotéky. Subjekty, které tyto půjčky poskytují nebo i zprostředkovávají musí plnit ustanovení zákona o č.145/2010 Sb. o spotřebitelském úvěru již v roce 2011 a od 1.1.2012 musí mít vázanou činnost dle živnostenského zákona uvedenou v příloze č. 2 a to Poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru. K získání tohoto oprávnění jsou stanoveny podmínky - kvalifikační nebo 3 roky praxe v oboru.
JInak pojem RPSN je definován jasně v zákoně o spotřebitelském úvěru
roční procentní sazbou nákladů na spotřebitelský úvěr celkové náklady spotřebitelského úvěru pro spotřebitele, vyjádřené jako roční procentní podíl z celkové výše spotřebitelského úvěru,
a tuto položky je subjekt poskytující půjčky povinen uvádět i v nabídce o půjčkách.
Z toho co jsem napsala, jasně vypovídá, že RPSN je velmi průkazným údajem k jakému navýšení půjčky dojde. Takže je dost rozhodující položkou. Při výběru půjčky je potřebné se zajímat o tuto položku, protože tam je především navýšení půjčky. Pak je zcela běžné, že u vyšších úrokových sazeb ale menší RPSN se stává půjčka výhodnější a naopak.[/quote]
Vážená paní, je velmi úsměvné a zároveň tristní číst příspěvky od někoho, kdo o dané problematice má velmi zkreslené znalosti a snaží se hovořit o něčem, v čem má myšlenkový guláš. Je i na vás vidět, jak je RPSN zavádějící a matoucí pojem, když zmátl i vás. Pracuji v dané problematice jako profesionál deset let a tak velmi dobře vím, jak jsou klienti bank zmateni danými pojmy, kdy si někteří dokonce myslí, že úrok a RPSN se sčítají a jejich součet je vlastně ta částka, o kterou jistinu přeplatí apod. I váš poslední příspěvek jasně hovoří o tom, jak je pojem RPSN pro širokou veřejnost těžko pochopitelný a nepoužitelný. Pro běžného spotřebitele je více důležité, kolik za danou jistinu přeplatí a za jak dlouho, než RPSN, které mu v lepším případě nic neříká a v horším jej zmate. Navíc, každý bankovní i nebankovní subjekt si RPSN počítá jinak a v drtivé většině případů uvádí tuto sazbu daleko nižší, než jaké je u daného úvěru ve skutečnosti, proto je RPSN těžko použitelná i jako srovnávací měřítko. Opravdu se mnou raději nepolemizujte, je to asi stejné, jako když by se šimpanz snažil polemizovat s atomovým fyzikem o principu jaderného reaktoru. Mějte se hezky a napříště pište o tom, čemu opravdu rozumíte.
! ! ! POROVNÁNÍ PŮJČEK Z VÍCE ZDROJŮ ! ! !
|
| |
|