Skrýt reklamu

Nizký úrok mají i nebankovní společnosti. nebankovní půjčky bez registru na webu tippujcky.cz s hodnocením.

vpusteni exekutora, klice od bytu

Zde se řeší případy exekucí a různého vymáhání pohledávek. Rady, tipy, návody, pomoc.

Moderátoři: Administrátoři, Zpravodajové, Zkušební moderátoři

vpusteni exekutora, klice od bytu

Příspěvekod jerryeng » pon 08. úno 2010 17:26:50

Otázka

Dobry den. Diky synovi(26let) nam hrozi v byte, kde je trvale hlasen k pobytu, exekuce.Exekutor nahlasi svoji "navstevu" predem s udanim data a hodiny, nebo muze prijit kdykoli?Co se stane kdyby mu byl vstup do bytu odmitnut, nebo bychom nebyli zrovna doma - v pripade neoznameni datunu a hopdiny exekuce? Manzel hodla synovi odebrat klice od domu a bytu a jeho veci vyhodit na chodbu pred dvere. Muze to udelat? Nedopusti se tim poruseni nejakeho zakona? Dekuji predem za odpoved Elena

Odpověď

Dobrý den,

exekutor může v podstatě přijít kdykoli – usnesení o nařízení exekuce prodejem movitých věcí se doručuje povinnému (tedy dlužníkovi) až při samotném provádění exekuce. Někdy exekutoři nejprve vyzývají dlužníka k zaplacení dluhu a v případě nezaplacení poté nařizují exekuci např. prodejem movitých věcí. Pokud byste odmítli vstup exekutora do bytu, pak byste mohli být sankcionování pokutou a exekutor by přišel v jiný den a čas. Doporučovali bychom v každém případě předem se s exekutorem zkontaktovat a sdělit mu, že syn v bytě nebydlí a uvést adresu, na níž se zdržuje (pokud možno i písemně). Jestliže by exekutor přišel do bytu ve Vaší nepřítomnosti a zabavil movité věci (ledničku, videopřehrávač, obraz apod.), které patří Vám a manželovi, pak můžete podat tzv. vylučovací žalobu k soudu, který nařídil exekuci a pověřil příslušného exekutora k provedení exekuce. Vzor vylučovací žaloby Vám můžeme poskytnout. Vyhodit syna z bytu v podstatě možné je, pokud k němu již nemáte vyživovací povinnost (syn nestuduje a pracuje, nebo nepracuje, ač by pracovat mohl). Doporučovali bychom samotné „vyhození“ realizovat tak, aby syn měl možnost najít si jiné bydlení. Syn nejspíše bydlí v bytě na základě Vašeho souhlasu, který můžete kdykoli odvolat. Proto by bylo dobré syna o odvolání souhlasu informovat písemně (doručit nebo předat oproti podpisu) a vyzvat jej zároveň k vyklizení bytu např. do 1 měsíce. Pokud by v bytě nadále bydlel i po uplynutí 1 měsíce, pak doporučujeme podat k soudu návrh na vyklizení bytu (zpravidla soud vyhoví, není nutné zajišťovat náhradní bydlení). Vzor návrhu můžeme poskytnout. Pokud by v bytě po měsíci nebydlel a měl v bytě pouze věci, je možné je vystěhovat a uskladnit na synovy náklady tak, aby nedošlo k jejich ztrátě nebo poškození. Zrušení trvalého bydliště na Vaší adrese je pak věcí správního řízení u příslušného obecního úřadu. Úřady zpravidla vyžadují soudní rozhodnutí o zániku práva byt užívat, pokud ten, o jehož trvalé bydliště se jedná, neprohlásí, že v bytě již skutečně nebydlí.

thanks
Za tento příspěvek od uživatele jerryeng poděkoval
landysek (pon 19. pro 2011 6:51:54)

! ! ! POROVNÁNÍ PŮJČEK Z VÍCE ZDROJŮ ! ! !

Pridat.eu
jerryeng
Kapitán
Kapitán
 
Příspěvky: 331
Registrován: sob 12. pro 2009 19:40:58
Poděkoval: 0 krát
Má poděkování: 5 krát

Re: vpusteni exekutora, klice od bytu

Příspěvekod Jarda Novodvorský » čtv 01. dub 2010 14:20:09

Dne 1.9.2001 nabyl účinnosti zákon č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád) a o změně dalších zákonů.
Soudní exekutor je fyzická osoba, kterou stát pověřil exekutorským úřadem a k výkonu exekuční a další činnosti.
Stát tak své pravomoci ve věcech výkonu rozhodnutí přenesl na exekutory.

Ve státech, kde byl institut soudních exekutorů již zaveden, je statisticky evidována vyšší efektivnost vymáhání pohledávek a to v průměru až 70%. Dalším efektem je snížení počtu případů , kdy jsou pohledávky vymáhány nezákonným způsobem. Zřízením exekutorského úřadu tak dojde k rychlému a účinnému vymožení soudem, případně i jiným orgánem přiznaných peněžitých či nepeněžitých plnění a nebude nutné, tak, jako doposud, čekat i několik let na soudní výkon rozhodnutí pomocí obecných soudů v České republice. Lze předpokládat,že exekuce prostřednictvím soudního exekutora bude trvat podstatně kratší dobu. Exekutorský úřad zahájil činnost dne 1.října 2001.

Exekuční řízení lze zahájit na návrh, ve kterém je nutné označit toho soudního exekutora, který má být pověřen provedení exekuce. Řízení je poté zahájeno dnem, kdy tento návrh došel exekutorovi nebo příslušnému exekučnímu soudu. Soud usnesením nařídí exekuci a jejím provedením pověří exekutora označeného v návrhu do 15 dnů od doručení tohoto návrhu. Exekuce je soudem nařízena, aniž by soud stanovil, jakým způsobem má být exekuce provedena. Způsob provedení již stanoví pověřený soudní exekutor.

Zákon pamatuje i na již zahájená řízení před účinností zákona č. 120/2001 Sb. a to tak, že jestliže pohledávka oprávněného nebyla zcela uspokojena, může oprávněný se souhlasem soudu podat návrh na nařízení exekuce podle tohoto zákona.
Nemalou výhodou nové právní úpravy je i to, že v rámci tzv.další činnosti může exekutor sepisovat exekutorské zápisy osvědčující skutkové děje, ale také o dohodách, kterou se účastník zaváže splnit pohledávku nebo jiný nárok druhého účastníka ze závazkového právního vztahu, v níž svolí, aby byla provedena exekuce, jestliže povinnost nebude řádně a včas splněna, tzv. exekutorský zápis se svolením k vykonatelnosti. V čem tedy lze zejména spatřovat zásadní změny upravené exekučním řádem ?

1) V rychlosti, univerzálnosti a reálné šanci získat pohledávku přiznanou soudním rozhodnutím či exekutorským zápisem. Exekutor, kterému došel návrh na nařízení exekuce, je povinen do 15 dnů postoupit tento návrh soudu a požádat ho o pověření k provedení exekuce; soud je povinen pověřit exekutora taktéž do 15 dnů. Exekutor na základě průběžně zjišťovaných informací volí operativně způsoby exekuce formou vydávání exekučních příkazů.

2) Vydáním usnesení o nařízení exekuce nastupuje tzv. generální inhibitorium, tzv.všeobecná právní blokace majetku povinného. Právní úkony, kterými by povinný nakládal se svým majetkem, jsou ze zákona neplatné.

3) Exekutor má proti soudu výrazně vyšší pravomoci při zjišťování majetku povinného vůči třetím osobám (např. je prolomena mlčenlivost finančních úřadů apod.)

4) Možnost nahrazení soudního rozhodnutí exekutorským zápisem o dohodě, kterou se účastník zaváže splnit pohledávku (např.půjčku, úvěr) či jiný nárok druhého účastníka. Tento exekutorský zápis je potom exekučním titulem nahrazujícím soudní rozhodnutí ve věci a je podkladem pro provedení exekuce bez nutné přímé účasti soudu jak v řízení nalézacím, tak vykonávacím. Na základě uvedeného bude možné vynutit svoje pohledávky a vyhnout se zdlouhavému soudnímu řízení.

5) V případě existujících či předpokládaných sporů exekutor osvědčuje na žádost skutkové děje a stav věci, například splnění dluhu,stav nemovitosti, jestliže jimi mohou být prokázány nároky v řízení před soudem či jiným státním orgánem. Tento zápis potom jako veřejná listina je zásadním důkazním prostředkem.


Naposledy oživil Anonymous v čtv 01. dub 2010 14:20:09
Pridat.eu
Jarda Novodvorský
Neregistrovaný uživatel
 


 
  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek


Zpět na EXEKUCE, Exekutoři, vymáhání pohledávek, dlužnící, výkon exekuce, oddlužení


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron