od johnee » úte 02. úno 2010 22:51:48
Exekuce při neplacení dluhů - postup, hrazení soudních a exekučních výloh dlužníkem
Když peníze zrovna nemáme, nejspíš se nám podaří vyjednat, aby věřitel na kratší dobu počkal. Je rovněž možné domluvit splátkový kalendář. Pro nás, jako dlužníky však nastává mnohem horší situace, když ignorujeme upomínky a pobíky k uhrazení závazku - potom nás čeká soudní řízení, exekuce nebo platební příkaz.
___
___
Ignorace dluhu a žádosti o splacení
Dlužník, který bude ignorovat obdrženou výzvu k úhradě, nebo nesplní k čemu se zavázal během jednání s věřitelem, může
obdržet ještě druhou výzvu. Možnosti pak má před sebou stejné jako v předchozí situaci, ale měl by počítat s tím, že tentokrát budou vyjednávání mnohem obtížnější.
Tato výzva k zaplacení však nepředstavuje nic, k čemu by podle zákona muselo dojít: tuto fázi je možné přeskočit, představuje tak proto mnohdy spíš doklad věřitelovi dobré vůle.
Dlužník u soudu
Když dlužník nereaguje na druhou výzvu k zaplacení anebo nedodrží to, k čemu se v předchozích jednáních zavázal, důsledky budou tentokrát mnohem nepříjemnější. Bude mu doručeno oznámení o žalobě, kterou na něj podal věřitel, anebo rovnou rozhodnutí soudu formou platebního rozkazu. Znamená to tedy, že dlužník nemusí být k jednání soudu přizván. Jak dlouho od doručení první výzvy bude trvat, než dlužník obdrží rozhodnutí soudu, se nedá jedoznačně stanovit
. Někdo si přizve vymahače, jiný má při jednání s dlužníkem pevné nervy. Závisí to samozřejmě především na tom, kdy věřitel žalobu podá.
Dlužník má právo podat proti platebnímu rozkazu odpor. Může tak ale učinit pouze do patnácti dnů od doručení platebního rozkazu! Pokud soud dlužník vyhraje, znamená to, že není povinen nic platit. Pokud ale prohraje, musí kromě dluhu zaplatit také soudní výlohy.
Je samozřejmě možné si rozhodnutí soudu a žalob nevšímat, tedy ignorovat je. Je dobré ale vědět, že výsledkem takového chování bude exekuce, na kterou můž být dlužník upozorněn až tehdy, kdy u něj zazvoní exekutor. Čekání až na tuto fázi se však značně prodraží. Tentokrát dlužník uhradí kromě dluhu samotného a soudních poplatků
také náklady na exekuci.
Podobné je to i tehdy, když se dlužník vyhýbá splacení závazků, které vyplývají z tzv. Vykonatelných dokumentů. Těmi jsou například notářské zápisy nebo různá rozhodnutí. Nemusí obdržet výzvu k zaplacení, ale rovnou může být nařízena exekuce, kterou pochopitelně opět platí dlužník.
! ! ! POROVNÁNÍ PŮJČEK Z VÍCE ZDROJŮ ! ! !
|
| |
|